Napájení přístrojů pro létání

Vzhledem k tomu, že se zvyšuje počet pilotů létajících s nejrůznějšími druhy autonavigací ve spojení s LK8000, vznikají otázky, jak takový přístroj pohodlným způsobem napájet.

Mezi zařízení, která lze u pilotů vidět, patří převážně:
 • MIO 400
 • MIO C250
 • Navroad NR320BM alias Royaltek BV-3200
 • Holux  Funtrek-130
 • Holux GPS Mile


Problém při používání většiny přístrojů je viditelnost displeje. Lze jej z velké části eliminovat vhodným umístěním zařízení (zorný úhel je velmi důležitý). Viditelnost je podstatně ovlivněna podsvícením, které například u přístrojů MIO musí běžet na maximum


Lépe jsou na tom přístroje Holux a Navroad. Ty jsou díky tzv. transreflexivní technologii displeje slušně viditelné i při sníženém podsvícení. Díky tomu jsou schopné fungovat na interní baterii i 5 hodin. Přesto to například pro dlouhé alpské přelety nemusí být dostatečné. Zvláště započteme-li i dobu nutnou k nastavení trati, mapy a dalších potřebných parametrů před startem.

Pack pro napájení baterií AA formátu

 • Přibližná cena řešení okolo 600 Kč (včetně nabíječky)
 • Výdrž cca 4 hodiny (při odběru okolo 450 mA)
 • Hmotnost 300 g

Tento pack patří k nejjednoduššímu řešení napájení. Je nutné koupit baterie - vhodnější jsou sekundární články Ni-Mh AA moderního typu s nízkým samovybíjením. (Námětem uvedu např. sadu baterií GP Recyko s nabíječkou.)
Pack na AA baterie
2000mAh NiMh s nízkým samovybíjením


Nevhodné mohou být primární alkalické AA články. Jejich napětí je 1,5 V, zapojené v sérii dávají 6 V namísto požadovaných 5 V. Krabička na baterie neobsahuje žádný regulátor napětí a pouze baterie spojuje do série, tudíž by vlivem zvýšeného napětí mohlo dojít k poškození dobíjeného přístroje. (U MIO400 máme odzkoušeno, že na vstupu snese 6 V, v případě tohoto přístroje je možno takové baterie použít.)

Poslední věc, kterou budete muset vyřešit je propojení se zařízením - jednoduše použijte ten, jenž slouží k připojení přístroje k PC. Výhodou takto koncipovaného zdroje je i možnost použití pro dobití mobilního telefonu či jiného přístroje, který se běžně dobíjí přes USB.

Pack na baterie naleznete k zakoupení  např. v eshopu Wolf-Gear. Po bateriích se podívejte v elektroshopu GES. Nabíječku se sadou baterií lze také koupit v online shopu Alza. Jedná se o obyčejnou nabíječku AA baterií. Pro lepší mobilitu osobně preferuji nabíječku, kterou lze zapojit i do 12V zásuvky v autě.

Napájení pomocí LiPo baterie s regulátorem napětí

 • Přibližná cena řešení okolo 700 Kč (včetně nabíječky)
 • Výdrž cca 19 hodin (při odběru okolo 450 mA a použití  tříčlánkové LiPo 4000mAh) 
 • Hmotnost 400 g
Další jednoduchou formou napájení je použití modelářského převodníku napětí. Jako zdroj je vhodné použít jakoukoliv 2 - 3 článkovou LiPo baterii. (Já osobně používám tuto). Výhodou takového řešení je vhodný poměr napětí a kapacity. LiPo baterie mají jmenovité napětí 3,6 V na článek, tzn. 7,2 V na dvoučlánku a 10,8 V na tříčlánkovou baterii.

Pokud si tedy zakoupíte LiPo pack s 4000 mAh, využitelná kapacita při konverzi na 5 V je:
 • 5760 mAh u dvoučlánku = 12 hodin provozu
 • 8640 mAh u tříčlánku = 19 hodin provozu

Pokud si pořídíte tříčlánkovou LiPo baterii, máte zajištěno napájení pro 2-3 letové dny. Tento typ zdroje však lze snadno zničit vybitím pod určitou mez. Pokud máte obavu, můžete zakoupit ještě tento hlídač napětí. Já jej nepoužívám a prostě baterii pravidelně po každém druhém dni dobijím.

Jako nabíječku lze použít levnou variantu s vyrovnávačem napětí.Dá se přes zdroj zapojit jak do sítě 230 V tak i na autobaterii v terénu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o modelářské komponenty, je ke kompletaci potřeba trochu šikovnosti. Musíme napájet všechny konektory. Ale nezoufejte, nejedná se o nic složitého. Na výstup regulátoru připájíme USB zásuvku vytvořenou z USB prodlužovačky. Poté použijeme náš USB kabel pro napájení GPS přístroje nebo třeba i mobilu. Paralelně je také možné připojit takové zásuvky dvě. Získáme tak možnost napájet více přístrojů. Jen pro informaci, zde naleznete USB pinout.

Závěr

Obě řešení jsou v praxi velmi dobře použitelné. NiMh články jsou méně náročné na údržbu a při řešení není potřeba prakticky žádné zkušenosti s elektronikou (pájení konektorů atd.). Na druhou stranu použitím LiPo tříčlánku se dostanete k velmi zajímavým provozním časům. Já osobně používám právě LiPo článek 4000mAh (existují dokonce ještě vyšší kapacity, ale jejich nevýhodou je pak výšší hmotnost).

Ještě bych rád dodal, že se nejedná o jediná možná řešení. Dají se použít 12V olověné články. Jsou ovšem nevýhodné pro svoji hmotnost a velikost. A pozornost si také určitě zaslouží již hotové packy často používané k nabíjení mobilních telefonů. Dostupné jsou i se solárními panely. S těmi ovšem nemám žádnou osobní zkušenost. Jejich cena je v porovnání s dodaným výkonem poměřně vysoká.

Máte nějaké svoje "vychytané" řešení? Podělte se s nápadem v komentářích, nebo mi jej zašlete emailem. Rád článek o Vaše zkušenosti doplním.

Poznámka k výpočtům hodnot:
Pro výpočty jsem předpokládal odběr přístroje 450 mAh, což je odběr přístroje MIO 400 s plným podsvícením. Vypočtené hodnoty se mohou od reálných hodnot lišit.

0 comments: