Rekordní týden v Alpách. Petr Kostrhun + Enzo = 260 FAI

Startoviště Antholz. 2200m nad mořem. Máme ze sebou náročných výstup s výbavou. 1000 výškových metrů. Nad námi pomalu krouží v ranních bublinách první křídla. V Alpách začal mimořádný den s počasím roku...
Hardcore týden začíná. Stoderzinken, Krupka, Antholz, Fiesch.

Takhle nějak by se dal popsat začátek letu, kterým Petr Kostrhun posunul pomyslnou laťku hranice výkonů českých pilotů. Měl jsem možnost prožít s partou parádní týden, který začal v sobotu startem na Stoderzinken. Zde jsme letěli přes Zell am See návratové tratě okolo 200 kilometrů. Spokojení jsme se vrátili do ČR, kde část lidí z party  ve středu honila body do ČPP FAI trojúhelníky Krupky. Únava, ani více než 15 letových hodin nás nezastavilo od plánu pokusit se zlepšit svoje osobní rekordy právě letem z Antholzu. Proto jsme ještě v noci přejeli do Itálie. Počasí vypadalo opravdu slibně. Většina z nás toho moc nenaspala, přesto jsme se hned ráno po snídani vydali na výstup na start. Ten nám trval téměř 3 hodiny, možná kdybychom tak trochu nezabloudili a nešli část cesty přímo lesem, byl by tento hardcore výšlap o něco příjemnější. Po startu jsme byli tak unavení, že jsme nemohli používat speed systém. Nohy prostě vypovídaly službu.Jak celý rekordní den dopadl už víte z nadpisu článku sami. Pert přistává s uzavřeným 260km FAI. Stanovuje tímto letem nový český rekord v Alpách. Sam zazářil svým krásných 180km FAI na Gradientím Aspenovi, kterým si taktéž vylepšil svůj osobní rekord.

Za  Kosťou se celou dobu hnalo stádo pilotů a honili jej jako stíhací psi. Asi nejvztrvalejší byla trojce místních pilotů letících na novém Mentoru 3, kteří o tomto letu dokonce napsali článek, ve kterém je líbivé video s porovnáním tracklogů Enza a M3. Naleznete jej zde http://drflight.blogspot.cz/2013/06/mentor-3-vs-enzo-its-not-xc-speed-its.html.
Antholzem to nekončí...

Tímto dnem pro nás boost letových deníků neskončil. S vyhlídkou dalšího "dvousetkilometrového" počasí se přesouváme do pověstného Fiesche ve Švýcarsku. Příjemnou společnost nám zde na dělá místně žijící pilot Mirek Mimochodek. Počasí se nám kvůli silnějšímu západnímu větru kazí vyhlídku na delší trať a tak unavení, letíme "jen" okolo 100km.


Zdejší létání má svá specifika a piloti musí pro bezpečné létání v takových horách dobře znát místní proudění. O tom ale až v jiném článku. Pohled na zdejší monstrózní ledové plochy bere dech. Nádherná panoramata špiček hor ponořených do mraků je odměna za vytrvalost. vždyť jsme s partou 4 lidí, namačkaní v osobním autě za létáním najezdili několik tisíc km. Nevím zda ještě někdy zažijeme takto intenzivní honbu za dobrým počasím. Jedno vím jistě, na tento týden Kosťa, Já, Sam a Tomáš asi jen tak nezapomeneme.

Zdroje:

  • pgweb.cz - tracklogy
  • fotografie PP, SJ, TB, PK.

0 comments: