České vydání knihy Cross Country Flying

Kniha CrossCountry Flying (v češtině Přelety) od spisovatele a pilota Burkharda Martense vychází v přepracovaném českém vydání. Knihu v anglickém, rozšířeném, vydání jsem si koupil minulý rok. Můžu říct, že jsem si ji oblíbil a přečetl už několikrát. Jedná se o komplexně postavenou knihu se širokým rozsahem témat, od počasí, přes plánování tratí, techniky a taktiky letu.Užitečné informace v ní najde jak začátečník, tak pokročilý pilot. Při čtení knihy jsem měl pocit, že některé sekce by si zasloužily podrobnější rozepsání. Kniha by musela být vzhledem k rozsahu být dvojnásobná. Rozhodně Vás naplní informacemi, motivuje objevit nové způsoby, létat rychleji. Knihu jsem četl v zimě a večer usínal s myšlenkou na létání.

Pokud podobnou literaturu nemáte ve své knihovničce, pak neváhejte a pohlídejte si datum vydání. Určitě nebudete litovat. Typem na jiný titul by mohl být například Fifty Ways to Fly Better, Thermal Flying,  případně knihy specializované přímo na alpské tratě jako Classic Routes  nebo Best Flying Sites of the Alps. Bohužel žádná z výše zmiňovaných knih není dostupná v českém jazyce. Kniha Přelety je tak první vlašťovkou. Snad se v budoucnu dočkáme i dalších.

Více informací naleznete na Stránkách Flybooks.cz nebo případně na facebooku.


Ukázka z knihy:
Pohybující se stín mraku průběžně uvolňuje termiku v místě, kde zastiňuje prohřátý terén. Červená šipka naznačuje směr větru. Pilot letí s větrem v zádech k dalšímu mraku a při troše štěstí natrefí termiku při přímém letu. Přiletí-li pilot pod velký mrak zleva a nenalezne-li už žádné stoupání (pokud už mrak není aktivní), má ještě možnost celý stín proletět a dosáhnout bodu A, ve kterém se uvolňuje další termika.

0 comments: