Zákon o ochraně přírody a krajiny nezakazuje létání

V posledním týdnu (po hlasování sněmovny 4. dubna) propukla mezi piloty panika šířená jak samotnou správu KRNAP tak serverem IDNES.cz.


Na oficálních stránkách  KRNAP bylo vydáno nepravdivé prohlášení:
"Zákon zakazuje létání motorových i bezmotorových letadel, včetně paraglidů, nad územím národních parků. Stanovit limity pro regulované létání nad národními parky může podle zákona Úřad pro civilní letectví"

Toto prohlášení bylo později staženo a nahrazeno novým textem! Tuto tématiku dále rozvíjí Aeroweb.cz ve svém článku, z nějž vyplývá, že ze strany KRNAP šlo o nepravdivé prohlášení, které nemá v novele zákona oporu.

Jak to tedy je?

Pravidla létání a sním spojená omezení řeší v ČR zákon o civilním letectví, ne zákon o ochraně přírody. Zmiňovaná novela upravuje znění tak, že nad územím národních parků je zakázáno létat v rozporu s opatřením obecné povahy. Tato "opatření" jsou tedy nyní v kompetenci ÚCL, které zatím žádná omezující opatření nepřipravuje. (i když je poměrně silný tlak ze strany ochranářů na omezení provozu motorových letounů provozujících vyhlídkové lety nad územím NP).

LAA v tomto ohledu málo informuje piloty, informace nejspíše nalezneme opožděně v časopisu Pilot. Každopádně to nic nemění na tom, že organizace není k situaci lhostejná a pomocí svých zástupců ji řeší ve prospěch nás pilotů.

Zdroje:

http://www.aeroweb.cz/clanky/5029-letani-nad-narodnimi-parky-ii-jak-to-je-doopravdy

http://www.krnap.cz/aktuality/tz-narodni-parky-maji-novy-zakon-co-to-pro-krkonose-znamena-/ 

foto: http://www.paragliding-mapa.cz/startovacky/detail/2/cerna-hora0 comments: